Dyrektywa UE WEEE
Dyrektywa Unii Europejskiej (UE) w sprawie zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego (WEEE)

KYOCERA jako producent sprzętu elektrycznego i elektronicznego („EEE”) dostarcza naszym klientom na rynkach europejskich wyłącznie produkty zgodne z WEEE od 2005 roku. KYOCERA jako firma przyjazna dla środowiska jest w pełni odpowiedzialna za swoje produkty od etapu projektowania do końca ich okresu użytkowania. Jako działająca globalnie firma przestrzegamy ścisłej polityki wewnętrznej w celu promowania praktyk biznesowych odpowiedzialnych za środowisko.
We wszystkich krajach UE KYOCERA rejestruje wszystkie EEE swoje miejsca na lokalnym rynku. Również w większości krajów europejskich, w których mamy Biuro Sprzedaży, KYOCERA dołączyła do krajowego systemu zbiorowego. Systemy te zapewniają biuru sprzedaży KYOCERA kompletny proces od zbiórki po recykling i oczywiście raportowanie. Pozwala to firmie KYOCERA na wypełnianie swoich zobowiązań zgodnie z jej udziałem w rynku. Oprócz naszego EEE, które są oznaczone przekreślonym koszem na kółkach, zgodnie z wytycznymi dyrektywy (patrz poniżej).
Symbol oznaczający sprzęt elektryczny i elektroniczny wskazujący na selektywną zbiórkę
Symbol – składa się z przekreślonego kosza na kółkach. Symbol musi być nadrukowany w sposób widoczny, czytelny i nieusuwalny oraz zgodny z wszelkimi tego rodzaju standardami, które mogą być promowane przez Komisję Europejską. Oznakowanie powinno:
- wykazywać że sprzęt elektryczny i elektroniczny został wprowadzony do obrotu od 13 sierpnia 2005 r., oraz
- wskazywać, że sprzęt elektryczny i elektroniczny nie powinien być usuwany jako niesortowane odpady komunalne, ale segregowany w celu selektywnej zbiórki.
Ten symbol dotyczy tylko krajów EOG (*).
(*) EOG: Europejski Obszar Gospodarczy, który obejmuje państwa członkowskie UE oraz Norwegię, Islandię i Liechtenstein.
Nota wyjaśniająca:
Europejska dyrektywa w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (2002/96/WE) i jej przekształcenie (2012/19/WE).
Celem pierwotnej dyrektywy WEEE i jej przekształcenia jest zapewnienie, aby państwa członkowskie UE zapobiegały lub minimalizowały poziomy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EEE) w ogólnym strumieniu odpadów oraz zmniejszały wpływ EEE na środowisko po wycofaniu z eksploatacji. Mają również na celu ochronę jakości środowiska i zdrowia ludzkiego poprzez rozważne korzystanie z zasobów naturalnych oraz przyjęcie strategii gospodarowania odpadami, które koncentrują się na recyklingu i ponownym wykorzystaniu.
Główne zmiany wprowadzone przez przekształcenie to:
- szerszy zakres objętych zakresem produktów;
- zwiększony nacisk na ponowne wykorzystanie;
- wprowadzenie koncepcji upoważnionego przedstawiciela producenta w celu zmniejszenia obciążeń regulacyjnych i kosztowych dla biznesu;
- nowe narzędzia skuteczniejszego zwalczania nielegalnego wywozu WEEE;
- wprowadzenie po raz pierwszy wymogu „jeden za zero” w odniesieniu do małych sztuk ZSEE w punktach sprzedaży detalicznej o określonej wielkości;
- wprowadzenie wyższych celów zbierania i odzysku w państwach członkowskich oraz zmienioną metodologię obliczania wskaźnika zbierania WEEE.